Bashtanka » News
Home Герої не вмирають News Планування роботи 2023 року Інформація для користувачів з вадами зору Учасникам бойових дій та членам їх сімей Електронне звернення Пробація району Зміни в законодавстві

Інформує управління соціального захисту населення Баштанської РВА. Новини для ВПО

08/04/2024

Деяким пенсіонерам, студентам та людям, які мають тяжкі захворювання, продовжать виплату допомоги. Звернутися з заявою треба до 30 квітня!
 
Уряд розширив та уточнив категорії внутрішньо переміщених осіб, які мають право на продовження допомоги на проживання на наступні 6 місяців. Також продовжено термін прийому заяв до 30 квітня 2024 року.
Це означає, що ВПО, які подадуть заяви на продовження виплат у квітні, матимуть змогу отримати допомогу і за березень.
Постанова вже опублікована та набрала чинність, а значить внутрішньо переміщені особи вже можуть звертатися з урахуванням нових змін до уповноважених органів (до ЦНАПів чи органів соціального захисту населення).
 
Зверніть увагу, що інформація стосується лише ВПО, які отримували допомогу до 1 серпня 2023 року. Адже у серпні таким особам автоматично було продовжено виплати лише на 6 місяців – до 31 січня 2024. До переселенців, які вперше звертаються із заявою про призначення допомоги на проживання, застосовуються інші норми.
Так, у січні вже були зміни та визначено категорії ВПО, які мають право на продовження допомоги на наступні 6 місяців. Проте виявилось, що не всі вразливі категорії були враховані.
Тому Мінсоцполітики було розроблено зміни та розширено перелік категорій ВПО, хто матиме право на продовження виплат з березня 2024 року, а також уточнено важливі питання, які виникали в уповноважених органів при практичному застосуванні Порядку надання допомоги на проживання.
 
Змінами передбачено продовження виплат (без прив’язки до доходу та дати переміщення):
- дітям, які влаштовані в сім’ї патронатного вихователя на період перебування дітей у такій сім’ї, а також патронатним вихователям, та дітям щодо яких встановлено факт відсутності батьківського піклування та які тимчасово влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, з числа ВПО;
- особам, які мають тяжкі форми захворювання, зокрема рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, з тяжкими травмами, які потребують трансплантації органа, паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність, що підтверджується документально (форми первинної облікової документації 027/о та/або 028/о).
Зазначеним вище особам (їх представникам) потрібно звернутися з заявою про надання допомоги на проживання до ЦНАПу чи органу соціального захисту населення.
Право на продовження допомоги за заявою також матимуть сім’ї ВПО, які перемістилися (повторно перемістилися) з 1 січня 2022 р., мають низький дохід – нижче 9 444 грн на одну особу (враховуються доходи за 3 міс. перед зверненням) та у разі коли у складі сім’ї є:
- особа, яка доглядає за дитиною до 3 років або дитиною, яка потребує догляду, до 6 років;
- особа, яка надає соціальні послуги з догляду, що підтверджується документально;
- тільки непрацездатні особи – допомога призначається на всіх осіб з числа ВПО у такій сім’ї. Наприклад, пенсія чоловіка – 12000 грн, пенсія дружини – 5000 грн. Обидва пенсіонера мають право на продовження виплат;
- непрацююча особа, яка доглядає за дитиною віком до 18 років (раніше було до 14 років), або в сім’ї виховується троє і більше дітей до 18 років (всі діти мають проживати в сім’ї, не в інтернаті). При цьому така сім’я проживає в зоні бойових дій. Якщо сім’я проживає на іншій відносно безпечній території і дитина навчається в садочку/школі, то допомога може бути продовжена лише за умови, що в садочках/школах відсутні місця або навчання проводиться онлайн, дистанційно (повністю або частково). Про навчання онлайн чи відсутні місця потрібно надати відповідний документ.
Уточнено, що до 1 вересня 2024 року допомога може бути продовжена незалежно від місця знаходження закладу освіти, у якому навчання проводиться в режимі онлайн, дистанційно (повністю або частково).
- працездатні особи, які протягом попередніх 6 місяців отримання допомоги працевлаштувалися, зареєструвалися як фізична особа — підприємець та розпочали відповідну діяльність або отримали допомогу на здобуття економічної самостійності/мікрогрант/грант на створення або розвиток власного бізнесу/ваучер на навчання, та у складі сім’ї є діти віком до 18 років (раніше було до 14 років) та/або до 23 років, які є студентами денної або дуальної форми навчання в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти;
- особи, які втратили працездатність, та діти до 18 років та/або діти / особи до 23 років, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти.
Допомога призначається на всіх осіб з числа ВПО у такій сім’ї.
- особа віком від 55 років, яка на дату звернення за допомогою зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, або працює, провадить підприємницьку діяльність/незалежну професійну діяльність, або отримала допомогу на здобуття економічної самостійності/мікрогрант/грант на створення або розвиток власного бізнесу/ваучер на навчання.
У зазначених вище випадках допомога призначатиметься на всю сім’ю.
Також право на допомогу на наступні 6 місяців матимуть особи з інвалідністю ІІІ групи, якщо середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача в такій сім'ї не перевищує 9444 грн (без прив’язки до дати переміщення).
Змінами передбачено, що особи до 23 років, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти після досягнення ними 18 років і не мають власних сімей, мають право звертатись за призначенням допомоги особисто, якщо вони мають фактичне місце проживання (перебування) інше ніж в уповноваженої особи.
Безробітні працездатні особи зі складу сім’ї (крім одного отримувача допомоги) зобовʼязані зареєструватися протягом двох місяців (раніше – одного місяця) в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, або розпочати діяльність відповідно до Закону України “Про зайнятість населення”. Якщо цього не буде здійснено, то допомогу буде припинено всій сім’ї.
 
Що буде, якщо не встигли звернутися із заявою до 30 квітня?
Якщо людина має право на продовження виплат та звернеться, наприклад, у травні, допомога буде призначена на 6 місяців з місяця звернення, тобто з травня.
Якщо людина встигне подати заяву до кінця квітня – допомога буде виплачена починаючи з березня 2024 року.
 
Ці зміни стосуються і ВПО з 2014 року чи тільки з 2022?
Є категорії ВПО, для яких не важлива дата переміщення, а значить вони матимуть право і надалі отримувати допомогу. Наприклад, пенсіонери, особи з інвалідністю I, II чи ІІІ групи.
Також для вагітних жінок на 30-ому тижні вагітності не має значення дата переміщення.
Проте визначені й категорії сімей-переселенців, для яких має значення дата переміщення (чи повторного переміщення), а саме після 1 січня 2022 року.
 
Якщо в людини онкозахворювання, вона має тепер право на виплати незалежно чи вона ВПО з 2014 чи з 2022?
Так, для осіб з визначеними захворюваннями не важлива дата переміщення та розмір доходу. Головне – звернутися із заявою до ЦНАПу чи органу соціального захисту населення до 30 квітня та надати довідку за формою 027/о та/або 028/о (уточніть у свого сімейного лікаря).
 
Якщо сім’я складається з двох пенсіонерів, то тепер неважливо, який у них сукупний дохід? Виплати продовжать?
Так, виплати мають продовжити обом пенсіонерам. Це дійсно дуже гарні зміни, адже раніше мав право на продовження тільки той пенсіонер, у якого пенсія менше 9444 грн. Тепер обидва пенсіонери будуть мати право на виплати. Головне – звернутися із заявою до уповноваженого органу до 30 квітня 2024 року.

 

Всі новини →