Про право на пенсію за віком на пільгових умовах
08/12/2016
Віднесення професій, посад до категорій із шкідливими і важкими умовами праці та визначення права на пільги і компенсації працівникам за роботу в цих умовах залежить від результатів атестації робочих місць за умовами праці, проведення якої передбачено Порядком, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442.
Згідно зі ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах із особливо шкідливими і особливо важкими, із шкідливими і важкими умовами праці, за Списками №1і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року № 36, і за результатами атестації робочих місць.
Тобто, підставою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є, насамперед, наявність професії в зазначених Списках та підтвердження умов праці працівника безпосередньо на робочому місці за результатами атестації робочих місць, яка проводиться 1 раз на 5 років, згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року № 442, а також при умові:
1). За Списком № 1 виробництв, робіт, професій посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць;
а )чоловікам - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
б) жінкам – після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах;
2). За Списком № 2 виробництв, робіт, професій посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць;
а) чоловікам - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
б) жінкам – після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Відсутність хоча б однієї з цих умов не дає права працівникові на пенсію за віком на пільгових умовах.
Звертаємо увагу керівників підприємств (де є робочі місця з шкідливими умовами праці), що не надання пільг і компенсацій працюючим на робочих місцях з шкідливими умовами за результатами атестації робочих місць порушує закони України “Про охорону праці” (ст. 7), “Про пенсійне забезпечення” (ст. 13,100), “Про відпустки” (ст. 7)
Працівникам, зайнятим на роботах з несприятливими умовами праці, необхідно відстоювати свої права пільгового пенсійного забезпечення, а профспілковим комітетом захищати інтереси працівників, працюючих в цих умовах.
Консультацію працівникам щодо надання пільг і компенсацій працюючим на робочих місцях з шкідливими умовами праці та роз’яснення керівникам підприємств, установ і організації в питаннях проведення атестації робочих місць з умов праці можна отримати у управлінні соціального захисту населення за адресою м. Баштанка вул., Полтавська, 13 тел 2-74-68
Начальник управління
соціального захисту населення Н.І.Якимчук
Всі новини →