2025 рік
Контроль за дотриманням санітарних вимог у захисних спорудах
Баштанським районним управлінням Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області проводиться співпраця з органами місцевого самоврядування з питань організації укриттів в закладах освіти. Так, 28.01.2025 року спеціалістами Держпродспоживслужби взято участь у комісійному обстеженні одного з закладів освіти щодо наявності безпечних умов перебування в швидкоспоруджуваній захисній споруді цивільного захисту модульного типу для вихованців та персоналу закладу з урахуванням санітарно-гігієнічних вимог.
Під час обстеження велика увага приділялась оцінці санітарно-технічного та санітарно-гігієнічного стану приміщень, оснащення та обладнання, зокрема оздоблення приміщень, вентиляційної системи, обладнання санвузлів, створення відповідних умов для дотримання правил особистої гігієни, обладнання місць для сидіння/лежання, забезпеченості необхідними меблями, інвентарем, питною водою, засобами для надання невідкладної медичної допомоги (аптечками) тощо.
За результатами комісійного обстеження з представниками комісії проведено круглий стіл, надано консультативну допомогу. Направлено довідку та пропозиції начальнику відділу освіти, культури, молоді та спорту щодо усунення виявлених порушень.
Баштанське районне управління
ГУ Держпродспоживслужби в Миколаївській області




Дотримання вимог щодо створення оптимального безпечного середовища в закладах освіти
Головним управлінням Держпродспоживслужби в Миколаївській області продовжується активна співпраця з органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, відділами освіти та керівниками закладів з питань підготовки закладів освіти до організації навчання за очною/змішаною формою.
З метою надання методичної допомоги з цього питання 6 лютого Баштанським районним управлінням Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області проведено круглий стіл з керівником одного із закладів освіти Баштанської громади щодо створення оптимального безпечного середовища в закладі при переході з дистанційної на очну або змішану форму навчання.
Під час засідання обговорено ряд питань:
- наявність тимчасового укриття, яке має бути облаштоване з дотриманням санітарно-гігієнічних вимог (зокрема розрахунок місць в укритті, санітарно-гігієнічний стан приміщень та обладнання, укомплектованість медичними засобами, наявність достатнього запасу питної води, а у разі відсутності централізованого водопостачання, також і технічної, наявність контейнерів для сухих перекусів, одноразового посуду, облаштування систем освітлення, вентиляції, забезпечення умов для дотримання особистої гігієни, мийних та дезінфекційних засобів тощо);
- визначення режиму та способу організації харчування (за погодженням із засновником закладу) з урахуванням наявної матеріально-технічної бази, вимог санітарного законодавства та законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів, особливостей організації освітнього процесу, тривалості перебування здобувачів освіти у закладі тощо;
- організація питного режиму.
За результатами засідання визначено першочергові заходи, направлені на створення безпечних умов для перебування учнів у закладі.
Випадок сказу собаки в м. Баштанка
18.02.2025 при Баштанській міській раді проведено засідання місцевої державної надзвичайної протиепізоотичної комісії, на якому прийнято рішенням про оголошення неблагополучними по сказу території вулиць Яновського, Миколи Василенка, Ярослава Мудрого, Вишнева, Сонячна, Григорія Довженка м. Баштанка Баштанського району Миколаївської області та запровадження карантинних обмежень; затверджено «План заходів по локалізації і ліквідації спалаху сказу на території вулиць Яновського, Миколи Василенка, Ярослава Мудрого, Вишнева, Сонячна, Григорія Довженка м. Баштанка Баштанського району Миколаївської області».
Спеціалістами Баштанського відділу Баштанської районної лікарні ветеринарної медицини МОДЛВМ проводяться заходи відповідно до Інструкції «Про заходи щодо боротьби зі сказом тварин», затвердженої наказом Головного управління ветеринарної медицини з Держветінспекцією Мінсільгосппроду України від 15 березня 1994 № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстицій України 31 березня 1994 р. за N 54/263, а саме:
- подвірні обходи з метою виявлення хворих або підозрілих тварин на сказ;
- профілактичні щеплення собак та котів проти сказу;
- роз’яснювальна робота про небезпеку захворювання на сказ та профілактику цього захворювання.
Сказ - це гостра інфекційна хвороба з тяжким ураженням центральної нервової системи, що спричиняється вірусом. Зараження людини сказом відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок попадання її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок. Інфікування людини сказом відбувається здебільшого від диких хижих (вовки, лисиці) чи домашніх тварин (коти, собаки), а також сільськогосподарських тварин. Основною причиною захворювання людей на сказ є пізнє звернення за медичною допомогою.
Чим небезпечний сказ?
Захворювання на сказ закінчується смертю хворого у 100% випадків. Тобто, якщо людина захворіла на сказ, врятувати її вже не можливо. Єдиний спосіб порятунку - це вакцинація, яку проводять якомога швидше. Справа в тому, що між інфікуванням та виникненням перших проявів хвороби у людей проходить від 12 днів до 6 місяців, інколи рік. Все залежить від місця укусу: чим ближче до голови, тим швидше вірус проникне в мозок. У дітей захворювання розвивається швидше.
Як розпізнати хвору на сказ тварину ?
Головна ознака хворих тварин - зміна поведінки. Дикі тварини втрачають обережність, з'являються в населених пунктах, місцях випасу і утримання худоби, нападають на людей та тварин. Домашні тварини не приймають звичайної їжі, стають неспокійними, через декілька днів – агресивними, з рота тече слина. Буйний період триває кілька днів, після чого розвивається параліч і смерть. Слина хворої тварини містить в собі вірус ще за 10 днів до появи перших ознак захворювання!
Щоб запобігти захворюванню на сказ та смерті від цієї особливо небезпечної хвороби необхідно:
- уникати контактів з бездомними та дикими тваринами, постійно пояснювати дітям небезпеку таких контактів;
- якщо покусала або ослинила тварина, потрібно промити рану теплою кип'яченою водою (бажано з господарським милом), а потім 2-3 рази обробити 5% розчином йоду та негайно звернутись в найближчий медичний заклад для проведення антирабічного щеплення;
- негайно повідомляти та викликати на місце події ветеринарних фахівців Баштанської районної лікарні ветеринарної медицини за телефонами:
--- (05158) 2-84-35, 067 103 7526 – Баштанський відділ;
--- 068 066 4720 – Новобузький відділ;
--- 096 892 4822 – Казанківський відділ;
--- 097 332 4590 – Березнегуватський відділ;
--- 068 820 9779 – Снігурівський відділ.
- необхідно зробити все, щоб ізолювати підозрювану в сказі тварину (прив'язати, зачинити її, тощо) для подальшого її вивчення фахівцями;
- своєчасно робити щеплення проти сказу домашнім тваринам;
- у разі зміни поведінки домашньої тварини негайно звертайтесь до найближчої ветеринарної служби;
- при виявленні трупів диких тварин не знімайте з них шкіру та терміново повідомляйте до закладів ветеринарної медицини;
- якщо вас покусала тварина і вам призначено курс щеплень, не відмовляйтесь від них, не пропускайте процедур та не переривайте курс щеплень.
Лише своєчасна вакцинація захистить ваших домашніх тварин від захворювання і як наслідок вас.
Контроль за організацією харчування в закладах освіти
Питання безпечного та якісного харчування в організованих дитячих колективах, формування навичок здорового харчування в дітей, дотримання вимог санітарного законодавства та законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів на харчоблоках закладів освіти перебуває на постійному контролі
Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області
06 березня 2025 року спеціалісти відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Баштанського районного управління в одній із громад Баштанського району провели онлайн-нараду за участю керівників, медичних сестер та кухарів закладів освіти. До наради долучились начальник та працівники відділу освіти.
Під час наради учасники обговорили питання дотримання вимог санітарного законодавства при організації харчування дітей в закладах загальної середньої та дошкільної освіти, складання примірного чотиритижневого сезонного меню відповідно до Постанови КМУ від 24.03.2021р. № 305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку».
На нараді були визначені проблемні питання, які виникають при складанні примірних меню, учасники отримали рекомендації та консультативну допомогу.
Також обговорено питання: щодо контролю за фактичним харчуванням у закладах освіти; дотримання графіків постачання, переліку харчових продуктів та обсягів завозу продуктів з урахуванням термінів придатності та умов зберігання; порядку заповнення документів з організації харчування дітей, а саме: журналів бракеражу готової та сирої продукції, журналу обліку виконання норм харчування, оформлення технологічної документації на страви, які виготовляються на харчоблоці закладу освіти тощо.
Крім того, у ході обговорення присутні мали змогу поставити актуальні запитання та отримати вичерпні компетентні відповіді, рекомендації щодо вирішення проблемних питань та консультативно-методичну допомогу.
Баштанське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області
Контроль за питним водопостачанням

Питання забезпечення населення якісною та безпечною питною водою є одним із пріоритетних у діяльності Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області.
У квітні поточного року фахівцями Баштанського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області проведено збір інформації про процеси забезпечення якісною питною водою населення Снігурівської міської ради з об’єктів централізованого та нецентралізованого водопостачання (пункти доочищення питної води) в населених пунктах м. Снігурівка, с. Павло-Марянівка, с. Євгенівка, с. Василівка, с. Павлівка, с. Кобзарці.
У ході проведеного збору інформації відібрано 2 зразки води питної з пунктів доочищення м. Снігурівка та 10 зразків води з централізованих водогонів.
За результатами проведеного збору інформації проведено нараду, де визначено першочергові заходи щодо покращення стану об’єктів централізованого та нецентралізованого водопостачання та забезпечення населення питною водою гарантованої якості. Робота з даного напрямку триває.
Проведення весняної кампанії з пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин проти сказу!

З метою забезпечення епізоотичного благополуччя щодо сказу тварин з 14 квітня 2025 року буде проведена весняна кампанія імунізації диких м’ясоїдних тварин на території мисливських угідь Баштанського району: Казанківське МРГ; Баштанське МРГ; Володимирівське відділення філії «Південний лісовий офіс» ДП «Ліси України»; Баштанське відділення філії «Південний лісовий офіс» ДП «Ліси України».
У зв’язку з введенням воєнного стану в Україні, пероральна імунізація буде проводитися лише наземним розподілом принад на узліссях, на узбіччі доріг, біля річок, на сільськогосподарських угіддях тощо.
Пероральна імунізація диких м’ясоїдних тварин буде здійснюватись упродовж 5 днів. Близько 30990 принад із вакциною будуть розкладені на заздалегідь визначених площах, які погоджено із Баштанською районною військовою адміністрацією залежно від площі територіальної громади, яка підлягає вакцинації. Принада має вигляд невеликих брикетів, розміром із сірникову коробку, яка має запах м’ясо-кісткового борошна, всередині яких капсула із вакциною. безпечна для інших тварин, стабільна в польових умовах.
Важливо! Принади безпечні для людей, тварин і навколишнього середовища, вакцина що міститься в принаді сприяє створенню імунітету, не викликає захворювання у молодих тварин, не сприяє виділенню вакцинного вірусу зі слиною, стабільна в польових умовах.
Звертаємося до мешканців району при виявленні брикетів із вакциною просимо їх не чіпати, не переміщати на інші місця та не руйнувати, для того, щоб тварини змогли їх знайти та спожити.
У разі виникнення питань, звертайтесь на електронну адресу Баштанського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області -
[email protected].
Контроль за дотриманням санітарних вимог у захисних спорудах
Баштанським районним управлінням Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області проводиться співпраця з органами місцевого самоврядування з питань організації укриттів в закладах освіти. Так, в кінці березня спеціалістами Держпродспоживслужби взято участь у комісійних обстеженнях закладів освіти однієї з громад районну щодо наявності безпечних умов перебування в швидкоспоруджуваній захисній споруді цивільного захисту модульного типу та найпростішого укриття для дітей/учнів та персоналу закладів з урахуванням санітарно-гігієнічних вимог.
Під час обстеження велика увага приділялась оцінці санітарно-технічного та санітарно-гігієнічного стану приміщень, оснащення та обладнання, зокрема оздоблення приміщень, вентиляційної системи, обладнання санвузлів, створення відповідних умов для дотримання правил особистої гігієни, обладнання місць для сидіння/лежання, забезпеченості необхідними меблями, інвентарем, питною водою, засобами для надання невідкладної медичної допомоги (аптечками) тощо.
За результатами комісійного обстеження з представниками комісії проведено круглий стіл, надано консультативну допомогу та направлено довідки начальнику відділу освіти, культури, молоді та спорту за результатами обстежень.
Баштанське районе управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області
КОНТРОЛЬ ЗА ПИТНИМ ВОДОПОСТАЧАННЯМ
Питання забезпечення населення якісною та безпечною питною водою є одним із пріоритетних у діяльності Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області.
За відсутності централізованого водопостачання мешканці сільських населених пунктів для забезпечення питних потреб користуються водою нецентралізованих джерел водопостачання, часто не замислюючись про її якість.
У березні поточного року фахівцями Баштанського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області проведено збір інформації про процеси забезпечення якісною питною водою населення з об’єктів нецентралізованого водопостачання (колодязі) Баштанської міської ради в населених пунктах Баштанка, Зелений Клин, Новопавлівка, Новосергіївка, Тарасівка, Зелений Яр та Казанківської селищної ради в населених пунктах Казанка, Миколаївка, Весела Балка, Новоданилівка, Неудачне, Каширово, Миколо-Гулак, Великоолександрівка, Висунь, Утішне, Андріївка, Новоскелеватка, Троянка, Новолазарівка.
За результатами збору інформації встановлено факт грубого порушення Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», затверджених наказом МОЗ України від 12.05.2010 року № 400 (далі – ДСанПіН 2.2.4-171-10), а саме: об’єкти нецентралізованого водопостачання (громадські криниці) утримуються в незадовільному санітарно-технічному стані, порушуються вимоги щодо їх облаштування та утримання, не проводиться механічне очищення та дезінфекція. Встановлено зменшення дебіту або ж взагалі відсутність води у 9-ти колодязях з 50-ти обстежених (18%).
У зв’язку з відсутністю результатів проведення періодичного контролю безпечності та якості питної води, з метою недопущення епідемічних ускладнень серед населення, пов’язаних з вживанням питної води негарантованої якості, фахівцями Держпродспоживслужби проведено відбір зразків води з 21 колодязя, розташованих на територіях Баштанської та Казанківської громад.
За результатами лабораторних досліджень води, відібраних під час проведення збору інформації, встановлено невідповідність води вимогам ДСанПіНу 2.2.4-171-10, а саме: за мікробіологічними показниками – 4 зразки 19%); за санітарно-хімічними показниками – 20 зразків (95%). За санітарно-хімічними показниками досліджені зразки не відповідали вимогам по загальній жорсткості, вмісту хлоридів, вмісту сульфатів та сухого залишку.
У селищі Казанка проведені роботи з влаштування громадського колодязя «Архипова криниця» відповідно до санітарних вимог, а саме: проведено механічне очищення та дезінфекцію, ремонт наземної частини колодязя (оголовок), благоустрій території. За результатами лабораторних досліджень відібраний зразок води відповідає вимогам ДСанПіНу 2.2.4-171-10 за мікробіологічними та санітарно-хімічними показниками.
За результатами збору інформацій та звітів про результати досліджень води Баштанському міському голові та Казанківському селищному голові направлені пропозиції щодо усунення порушень вимог чинного законодавства та встановлено контроль за їх виконанням.
Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області закликає органи місцевого самоврядування здійснити перевірку всіх джерел нецентралізованого водопостачання (колодязі) та провести необхідні заходи для приведення їх у відповідність чинному законодавству.
Баштанське районе управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області