Щороку для захисту сільськогосподарських культур від шкідників, хвороб та бур'янів використовують значну кількість засобів захисту рослин. Інколи до роботи з пестицидами залучають працівників без відповідних навичок та без посвідчення на право роботи з пестицидами. Це може негативно вплинути на здоров'я осіб, робота яких пов'язана з застосуванням, зберіганням та торгівлею пестицидами, так і на пересічних громадян та навколишнє середовище.
Відповідно до статті 18 Закону України «Про захист рослин» та статті 11 Закону України «Про пестициди та агрохімікати» суб’єкти господарювання зобов’язані допускати до робіт із транспортуванням, зберіганням, застосуванням засобів захисту рослин, їх торгівлею, лише осіб, які пройшли спеціальну підготовку та мають на те відповідне посвідчення.
Порядок одержання посвідчення на право роботи, пов’язаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами визначається Кабінетом Міністрів України.
Умови одержання посвідчення про право роботи з пестицидами особами, діяльність яких пов’язана з організацією робіт із зберігання та/або застосування пестицидів або з проведенням робіт з їх транспортування, зберігання, застосування, а також з торгівлею пестицидами визначено Постановою КМУ від 09 травня 2023 року №458 «Про затвердження Порядку одержання посвідчення про право роботи з пестицидами», зі змінами в редакції від 08.06.2024року №640
Дія цього Порядку поширюється на осіб, діяльність яких пов’язана з організацією робіт із зберігання та/або застосування пестицидів або з проведенням робіт з їх транспортування, зберігання, застосування, а також з торгівлею пестицидами, та не поширюється на фізичних осіб, які застосовують пестициди для власних потреб, не пов’язаних з провадженням господарської діяльності, за умови, що такі пестициди дозволені для роздрібного продажу населенню у дрібно фасованому вигляді.
Особи, діяльність яких пов’язана з транспортування, зберігання, застосування, а також з торгівлею пестицидами, проходять медичний огляд у порядку, встановленому МОЗ.
Для проходження навчання з питань безпечного поводження з пестицидами особи подають у паперовій або електронній формі засобами інформаційних, електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем до територіального органу Держпродспоживслужби.
Заяву про проходження навчання з питань безпечного поводження з пестицидами за формою згідно з додатком 3 (у паперовій або електронній формі).
Документ, що підтверджує внесення плати за проходження навчання з питань безпечного поводження з пестицидами.
Навчання з питань безпечного поводження з пестицидами проводиться в очній або дистанційній формі на платній основі. Розмір плати за проведення такого навчання встановлюється згідно із законодавством (з 01.01.2025 на 1 людину - 0,14941 прожиткового мінімуму відповідно до Наказу Міністерства аграрної політики України №96 від 13.02.2013 «Про затвердження Розмірів плати за послуги, які надаються територіальними органами та бюджетними установами, що належать до сфери управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів»).
Навчання з питань безпечного поводження з пестицидами та тестування за його результатами проводяться територіальними органами Держпродспоживслужби відповідно до Програми навчання осіб, діяльність яких пов’язана з транспортування, зберігання, застосування, а також з торгівлею пестицидами, затвердженої Мінагрополітики та погодження з МОЗ, Міндовкілля і Держпраці.
У разі успішного проходження тестування територіальний орган Держпродспоживслужби видає особі у паперовій формі або у формі електронного документа, на який накладено кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи, свідоцтво про навчання. Строк дії свідоцтва про навчання становить два роки з дати його видачі.
Для одержання посвідчення особи або їх уповноважені представники подають територіальному органу Держпродспоживслужби або через центри надання адміністративних послуг у паперовій або електронній формі засобами інформаційних, електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем заяву про видачу посвідчення про право роботи з пестицидами.
Посвідчення видається у паперовій формі або у формі електронного документа, на який накладено кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи. Посвідчення дійсне протягом двох років з дня його видачі та може бути видане протягом строку дії свідоцтва про навчання.
Підставою для відмови у видачі посвідчення є недотримання умов, визначених пунктом 4 цього Порядку.
Слід також враховувати дію постанови Кабінету Міністрів України від 16 березня 2022 року №297. Цим нормативним актом встановлено, що строк дії допусків (посвідчень) на право роботи, пов’язаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами дійсних станом на 1 січня 2022 р., продовжується на період дії воєнного стану в Україні та на 90 днів, наступних за днем його припинення або скасування.
Проходження навчання працівниками, робота яких пов’язана з організацією та безпосереднім проведенням робіт по транспортуванню, зберіганню, застосуванню, торгівлі пестицидами дозволить більш якісно і безпечно проводити комплекс робіт із захисту сільськогосподарських культур, убезпечить працівників від отруєння, зменшить ризики потрапляння пестицидів на прилеглі території, навколишнє середовище.
Допуск до роботи з пестицидами осіб, які не мають посвідчення, є порушенням законодавства про захист рослин та тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність.
За більш детальною інформацією звертайтесь за контактним телефоном: (0512)30-43-25, 0931961492.
Протруєння насіння ярих культур
При вирощуванні сільськогосподарських культур дуже важливо закласти міцний, здоровий фундамент майбутнього врожаю, дати можливість потужного старту культурі. Аби застрахувати себе від небажаних результатів, насіння обов’язково необхідно протруїти.
Протруювання насіння є однією з основних ланок технологій вирощування сільськогосподарських культур, це запорука отримання дружних, сильних сходів, знищення зовнішньої та внутрішньої інфекції та в подальшому формування високого врожаю.
Цей захід дає змогу знешкодити насіння від збудників хвороб, які передаються через насіннєвий матеріал, захищає насіння і проростки від пліснявіння в ґрунтових умовах, знижує ураження сходів кореневими гнилями; послаблює негативний вплив пошкоджень та травмування на якість посівного матеріалу; стимулює ріст і розвиток рослин. А ігнорування цього прийому може призвести до епіфітотії сажкових хвороб та кореневих гнилей зернових культур. Протруювати насіннєвий матеріал можна як завчасно, так і безпосередньо перед сівбою. Завчасне протруєння особливо ефективне для захисту посівів від сажкових хвороб. Врахуйте, що при зменшенні норми витрати препаратів навіть на 10—15%, різко знижує їх ефективність, а проти окремих патогенів зводить нанівець. Вибір протруйника насіння слід проводити з урахуванням спектра його фунгіцидної активності та видового складу збудників хвороб.
Рекомендуємо комплексне застосування фунгіцидних і інсектицидних протруйників, регуляторів росту рослин і біопрепаратів при допосівній обробці насіннєвого матеріалу. Слід зазначити, що застосування регуляторів росту вітчизняного виробництва за допосівної обробки насіння значно посилює дію інсектицидів та фунгіцидів. У результаті дії регуляторів росту, які застосовуються при підготовці насіння до сівби, збільшується енергія проростання насіння, польова схожість.
Дієвим компонентом загальної технології захисту рослин являється застосування біологічного методу і біологічних засобів (біопрепаратів), особливо в органічному землеробстві, що пояснюється насамперед тим, що широке застосування хімічного методу становить небезпеку для здоров’я людей і порушує екологічні процеси в природі, згубно впливає на корисну мікрофлору та якість сільськогосподарської продукції.
Суть біологічного методу полягає у використанні антагоністичних мікроорганізмів та продуктів їхньої життєдіяльності (вироблених ними метаболітів та індукторів) для пригнічення розвитку збудників хвороб.
Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Миколаївській області попереджає, що відповідно державних санітарних правил протруювання насіння проводять на спеціальних майданчиках на відстані не ближче 200 м від житлових та тваринницьких приміщень, джерел водопостачання, місць зберігання продуктів харчування, фуражу та приймання їжі та води. Люди, які працюють на протруюванні насіння, обов’язково повинні пройти медичний огляд, спеціальне навчання працівників, які безпосередньо виконують роботи пов’язані з транспортуванням, зберіганням, застосуванням пестицидів і агрохімікатів та інструктаж з правил техніки безпеки і мати при собі під час виконання роботи: посвідчення на право роботи з пестицидами, наряд на виконання робіт з пестицидами. Виконувати роботи тільки в спецодязі і індивідуальних засобах захисту.
Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Миколаєвській області наголошує, що всі роботи з протруєння насіння виконують з суворим дотриманням вимог техніки безпеки при роботі з пестицидами і агрохімікатами. Слід використовувати лише ті препарати, які офіційно зареєстровані в «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» та придбані в офіційних дистриб’юторів засобів захисту рослин. Пам’ятайте, що застосування належних засобів захисту рослин – це запорука Вашого врожаю!
Застерігаємо! Усі роботи з протруєння насіння при застосуванні пестицидів та агрохімікатів слід проводити з дотриманням вимог техніки безпеки та санітарно-гігієнічних вимог.
За більш детальною інформацією звертайтесь за контактним телефоном: (0512)30-43-25, 0931961492.
З підвищенням температури повітря і припиненням опадів в області суттєво збільшаться обсяги проведення весняно-польових робіт. Водночас різко зросте активність льоту бджіл, які будуть інтенсивно харчуватись.