Головна Новини Герої не вмирають Зміни в законодавстві Електронне звернення Учасникам бойових дій та членам їх сімей Планування роботи 2023 року Пробація району Інформація для користувачів з вадами зору

липень 2024

 01.08.2024

Підсумки липень

Рішення та діяльність Парламенту

17 липня Верховна Рада України ухвалила в другому читанні та в цілому Проєкт Закону №9518 про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо вдосконалення правового регулювання інституту старост та його діяльності в умовах воєнного стану https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/42337 . Законопроєкт значно спрощує процедури призначення старости і створення старостинських округів. З 23 липня документ перебуває на підписі Президента України.
Нагадаємо також, що на підписі Президента є ще чотири важливих для місцевого самоврядування законопроєкти, ухвалені Парламентом раніше цього року:
• Закон, який повертає органам місцевого самоврядування право замовляти ремонти чи комплексне відновлення об’єктів соціальної та виробничої інфраструктури, а також житлових будинків (законопроєкт №10202) - на підписі з 27 лютого 2024 року.
• Закон щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування (законопроєкт №7283), який передбачає, що порядок ініціювання, проведення та застосування механізмів місцевої демократії регулюється органами місцевого самоврядування у статутах громад або окремих рішеннях місцевих рад – на підписі з 17 травня 2024 року.
• Закон «Про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування у період дії воєнного стану» (законопроєкт №9559-д), який дозволяє органам місцевого самоврядування надавати фінансову та матеріальну підтримку сектору безпеки і оборони - на підписі з 25 червня 2024 року.
• Закон «Про публічні консультації» (законопроєкт №4254), який забезпечує право на участь в управлінні публічними справами, визначає правила проведення публічних консультацій, їхні терміни, форми та принципи – на підписі з 25 червня 2024 року.
17 липня у Верховній Раді України народні депутати зареєстрували Проєкт Закону №11412 про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку співробітництва територіальних громад, який має на меті спростити співпрацю між громадами https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/44564 . Напередодні реєстрації проєкт закону представили та обговорили під час Конгресових слухань, організованих офісом Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України. Автори законопроєкту планують рекомендувати Парламенту ухвалити його одразу за основу та в цілому і розраховують, що це може відбутися вже в серпні поточного року.
17 липня у парламентському Комітеті з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування створили Робочу групу з питань координації та сприяння міжнародному територіальному співробітництву територіальних громад та регіонів. Її завдання - забезпечувати належну координацію з зазначених питань між органами місцевого самоврядування та центральними органами виконавчої влади.
Рішення та діяльність Уряду
5 липня набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 754 «Деякі питання ведення Єдиного туристичного реєстру». Вона визначає процедуру ведення реєстру з 1 січня 2025 року, його структуру, функціонування, адміністрування тощо.
23 липня Кабінет Міністрів України затвердив постанову «Про початок навчального року під час воєнного стану в Україні». У закладах загальної середньої освіти тривалість 2024/2025 навчального року визначено з 2 вересня 2024 року до 30 червня 2025 року.
На тому ж засіданні, 25 липня, Кабінет Міністрів України затвердив Державний стандарт профільної середньої освіти. https://www.kmu.gov.ua/.../pro-zatverdzhennia-derzhavnoho... .Стандарт будуть застосовувати в академічних ліцеях (10–12 класи), закладах професійної (професійно-технічної), а також фахової передвищої та спеціалізованої освіти (щодо здобуття повної загальної середньої освіти). Цей стандарт передбачає можливість формувати індивідуальну освітню траєкторію: навчатися за академічним або професійним спрямуванням. Інфографіка про держстандарт https://decentralization.ua/news/18405 .
 

 18.07.2024

Інститут старост в умовах війни: законопроєкт ухвалений в цілому

17 липня Верховна Рада України ухвалила в другому читанні та в цілому Проект Закону №9518 про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо вдосконалення правового регулювання інституту старост та його діяльності в умовах воєнного стану.
Про це повідомив народний депутат Віталій Безгін.
За його словами, законопроєкт передбачає такі основні нововведення:
  • Голова громади отримує можливість призначати в.о. старости у разі мобілізації, народження дитини (декрет) або відсутності в країні чинного старости.
  • Громадські обговорення щодо кандидатури старости скасовуються до завершення воєнного стану.
  • В громадах з низькою щільністю населення зможуть утворюватись старостинські округи з населенням від 200 осіб (густота населення без урахування центральної садиби).
Більше: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/42337

 17 липня 2024

У Парламенті зареєстрували законопроєкт щодо розвитку співробітництва громад

17 липня у Верховній Раді України народні депутати зареєстрували Проект Закону №11412 про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку співробітництва територіальних громад.
Тексту законопроєкту за сайті Парламенту поки немає, але днями проєкт закону представили та обговорили під час Конгресових слухань, організованих офісом Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України у партнерстві з Програма DOBRE та Програмою Рада Європи: децентралізація і місцеве самоврядування.
Нагадаємо основні новели представленого на Конгресових слуханнях законопроєкту:
У договорі про співробітництво можуть поєднуватися кілька форм співробітництва
  • Однією з форм співробітництва визначена агломерація, але умови її утворення визначатимуться окремим законом
  • Громади здійснюють співробітництво через органи місцевого самоврядування, а не лише через місцеві ради, як передбачено зараз
  • У разі відмови одного з учасників співробітництва від участі, інші учасники зможуть продовжити процедуру співробітництва, а не починати усе спочатку
  • Співробітництво в умовах дії режиму воєнного або надзвичайного стану може відбуватися за спрощеною процедурою
  • У деяких випадках не потрібне рішення місцевих рад для припинення договору співробітництва, зокрема: коли усі суб’єкти співробітництва в результаті змін адмінтерустрою об’єднуються в одну громаду
  • Строк дії договору про співробітництво може бути продовжений без громадського обговорення
  • Місцеві ради отримують дискреційні повноваження визначати доцільність і термін проведення громадських слухань з питань співробітництва. Під час дії режиму воєнного стану громади також мають можливість проводити громадські обговорення дистанційно
  • Фінансування заходів співробітництва, в разі узгодження усіма учасниками, може розпочинатися раніше наступного бюджетного періоду
  • Строки припинення договору про співробітництво уточнюються в залежності від підстав припинення
Також законопроєкт пропонує відмінити звітування учасників співробітництва перед Міністерством і більш чітко прописує вимоги до моніторингу співробітництва, який щоквартально має виконувати центральний орган виконавчої влади, котрий забезпечує формування державної політики у сфері розвитку місцевого самоврядування.
Презентація законопроєкту та порівняльна таблиця до нього є тут: itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/44564

 02.07.2024

Про затвердження плану підготовчих заходів щодо забезпечення життєдіяльності населення для окремих територій, на яких ведуться бойові дії

 Кабінет Міністрів УКРАЇНИ прийняв розпорядження від 25 червня 2024 р. № 583-р «Про затвердження плану підготовчих заходів щодо забезпечення життєдіяльності населення для окремих територій, на яких ведуться бойові дії».

  Затверджено план підготовчих заходів щодо забезпечення життєдіяльності населення для окремих територій, на яких ведуться бойові дії.

  Детальніше www.kmu.gov.ua/npas/pro-zatverdzhennia-planu-pidhotovchykh-zakhodiv-shchodo-zabezpechennia-zhyttiediialnosti-naselennia-dlia-okremykh-terytorii-na-iakykh-vedutsia-boiovi-dii-i250624-583