Проблеми з ментальним здоров’ям можуть спричинити порушення здоров’я фізичного. Депресивні розлади на 42 % збільшують ризик розвитку серцево-судинних захворювань. Стрес може спровокувати цукровий діабет 2-го типу. Люди, які переживають тривогу й депресію, на 60 % частіше мають загострення хвороб шкіри. І це лише кілька красномовних показників від медиків.
Найпростіший вихід, якщо помітили в себе подібні симптоми, – звернутися по допомогу до сімейного лікаря.
Вже понад 70 тисяч медиків пройшли навчання за програмою mhGAP і можуть допомагати з ментальними розладами. Вони не замінять психолога, психотерапевта або психіатра, але зможуть розпізнати, діагностувати проблему й за потреби направити до фахівця.
На сьогодні кожен третій сімейний лікар надає послугу з ментального здоров’я. Це лікарі, яких можна знайти в понад 850 закладах по всій Україні. У цьому допоможе інтерактивна мапа або ж оператори гарячої лінії НСЗУ за номером 16-77.
Створення безоплатної послуги з підтримки ментального здоров’я на «первинці» є стратегічною відповіддю держави на збільшення відповідних потреб серед українців.
Інтеграція послуги з ментального здоров'я в систему первинної медичної допомоги є компонентом пріоритетного проєкту
Міністерство охорони здоров'я України у межах Всеукраїнської програми ментального здоров'я «Ти як?» – ініціативи першої леді
Олена Зеленська. Комунікаційний супровід реалізується за підтримки ВООЗ, Уряду Канади, Міжнародного Медичного Корпусу.