Головна Новини Герої не вмирають Зміни в законодавстві Електронне звернення Учасникам бойових дій та членам їх сімей Планування роботи 2023 року Пробація району Інформація для користувачів з вадами зору

серпень 2024

 02.08.2024

Нормативна грошова оцінка окремої земельної ділянки за межами населених пунктів
Нове розʼяснення для ОМС від експертів Програма DOBRE
Основою економічної стабільності та можливостей планування бюджетних надходжень для значної кількості громад є доходи від плати за землю. Чинне законодавство надає можливості територіальним громадам та землевласникам визначати розмір нормативної оцінки для окремих ділянок за межами населених пунктів, що безпосередньо впливає на розмір земельних плат.
У розʼясненні:
  • алгоритм проведення оцінки окремої ділянки за межами населених пунктів,
  • порівняльний аналіз розміру плати за землю для ділянок щодо яких проведено та не проведено оцінку,
  • коефіцієнти, на які слід звернути увагу ОМС при затвердженні оцінок,
  • питання внесення даних про нормативну оцінку окремої ділянки до Державного земельного кадастру та отримання відповідних витягів.
Переглянути роз’яснення можна за посиланням decentralization.ua/news/18427

   Рішення, що набули чинності

10 серпня набув чинності Закон №3870 про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо вдосконалення правового регулювання інституту старост та його діяльності в умовах воєнного стану (законопроєкт №9518)

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3870-IX#Text

Як повідомлялося, Закон передбачає такі основні нововведення:

  • Голова громади отримує можливість призначати в.о. старости у разі мобілізації, народження дитини (декрет) або відсутності в країні чинного старости.
  • Громадські обговорення щодо кандидатури старости скасовуються до завершення воєнного стану.
  • В громадах з низькою щільністю населення зможуть утворюватись старостинські округи з населенням від 200 осіб (густота населення без урахування центральної садиби).

15 серпня набули чинності окремі норми Закону України «Про прозорість місцевого самоврядування» №3590. Відтепер кожна місцева рада зобов'язана вести відеофіксацію, зберігати та оприлюднювати відеозаписи пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3590-20#Text.

 Рішення та діяльність Парламенту

21 серпня 2024 року Верховна Рада України ухвалила у другому читанні та в цілому проєкт Закону України №11155-1 «Про внесення змін до статті 15 Закону України «Про гуманітарну допомогу» щодо переліку набувачів гуманітарної допомоги». Серед іншого, законопроєкт дозволяє комунальним підприємствами громад отримувати та використовувати гуманітарну допомог. Документ знаходиться на підписі у Президента https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/44027 .

Нагадаємо також, що на підписі Президента є ще чотири важливих для місцевого самоврядування законопроєкти, ухвалені Парламентом раніше цього року:

  • Закон, який повертає органам місцевого самоврядування право замовляти ремонти чи комплексне відновлення об’єктів соціальної та виробничої інфраструктури, а також житлових будинків (законопроєкт №10202) - на підписі з 27 лютого 2024 року.
  • Закон щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування (законопроєкт №7283), який передбачає, що порядок ініціювання, проведення та застосування механізмів місцевої демократії регулюється органами місцевого самоврядування у статутах громад або окремих рішеннях місцевих рад – на підписі з 17 травня 2024 року.
  • Закон «Про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування у період дії воєнного стану» (законопроєкт №9559-д), який дозволяє органам місцевого самоврядування надавати фінансову та матеріальну підтримку сектору безпеки і оборони - на підписі з 25 червня 2024 року.
  • Закон «Про публічні консультації» (законопроєкт №4254), який забезпечує право на участь в управлінні публічними справами, визначає правила проведення публічних консультацій, їхні терміни, форми та принципи – на підписі з 25 червня 2024 року.

15 серпня парламентський Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування рекомендував Верховній раді ухвалити за основу та в цілому Проект Закону № 11412 про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку співробітництва територіальних громад https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/44564. Що передбачає законопроєкт https://decentralization.ua/news/18488 .

15 серпня був зареєстрований Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо збереження цінної історичної забудови в населених пунктах №11481. Законопроєкт покликаний покращити інструменти захисту цінної історичної забудови, покладає додаткові повноваження та відповідальність на органи місцевого самоврядування, а також збільшує роль активної громадськості в процесах ухвалення рішень щодо майбутнього історичних споруд https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/44707

 Рішення та діяльність Уряду

13 серпня Кабінет Міністрів України затвердив зміни до Державної стратегії регіонального розвитку на 2021 - 2027 роки https://decentralization.ua/news/18470. Це важливий крок з наближення державної регіональної політики до ключової політики Європейського Союзу – політики згуртованості.

Основні вектори оновленої Державної стратегії регіонального розвитку підтримали в ЄС, свою позицію також оприлюднила ОЕСР (Організація економічного співробітництва та розвитку).

Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури підготувало інформаційну брошуру ( https://v.gd/P68BSi  ), яка допоможе швидко зрозуміти суть оновленої Державної стратегії регіонального розвитку.

13 серпня Кабінет Міністрів України також ухвалив Постанову №926, якою затвердив Порядок реалізації експериментального проєкту щодо створення в будівлях і спорудах закладів освіти захищених просторів https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-realizatsiiu-eksperymentalnoho-proektu-shchodo-stvorennia-v-budivliakh-i-s926130824  У закладах освіти, які візьмуть участь в реалізації експериментального проєкту, може бути організовано освітній процес в очній та/або змішаній (шляхом поєднання очної та дистанційної форм здобуття освіти) формі (експертні коментарі до постанови    https://decentralization.ua/news/18550  ).

23 серпня Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову про розподіл ще 345,3 млн грн додаткової дотації з державного бюджету для підтримки громад, що постраждали від збройної агресії рф. Загалом з початку року Уряд розподілив 27,8 млрд грн із 33,4 млрд грн, тобто 83% додаткової дотації, передбаченої на 2024 рік https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vnesennia-zmin-do-postanovy-kabinetu-ministriv-ukrainy-vid-30-hrudnia-2022-r-t230824