06/05/2025
У вівторок, 6 травня, в Миколаєві відбулося засідання членів Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України. Захід пройшов у змішаному форматі – офлайн й онлайн.
До обговорення нагальних питань регіону долучилися керівниця Офісу Конгресу Лілія Пашинна, начальник Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім, голова Миколаївської обласної ради Антон Табунщик та секретар Миколаївської міської ради Дмитро Фалько.
Також приєдналися народні депутати України, заступник голови Комітету з питань економічного розвитку Верховної Ради України Олексій Мовчан, депутат Міністерства охорони здоров’я України Едем Адаманов, представники Міністерства освіти і науки України, заступники голови обласної адміністрації та керівники структурних підрозділів, голови РВА, голови громади, представники правоохоронних органів та ЗМІ.
Від Баштанського району взяли участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України – начальник Баштанської РВА Владислав Дмитрів, перша заступниця начальника Баштанської РВА Наталія Казаріна, заступник начальника РВА Андрій Дяченко, очільники та представники територіальних громад району.
Розпочався Конгрес о 09:00 із загальнонаціональної хвилини мовчання на знак шани до загиблих захисників України. Після вступних слів до присутніх звернулися представники Офісу Конгресу та обласної влади.
«Вітаю героїчну Миколаївщину! Команда Офісу закликана забезпечити комунікацію між державними органами та всіма громадами. такі зустрічі в регіонах надихають робити ще більше. Ми чуємо громади та спільними зусиллями віднаходимо шляхи вирішення наболілих питань. Єднаймося заради Перемоги та розбудови нашої країни!» – зазначила Лілія Пашинна.
Своїм чергою очільник області наголосив на важливості взаємодії центральної влади з місцевими громадами для ефективного вирішення проблем регіону.
«Миколаївщина продовжує бути активним учасником процесів державного управління, демонструючи відкритість до реформ і стратегію розвитку навіть в умовах воєнного часу», – сказав Віталій Кім.
На цьому ж засіданні обговорювалися ключові питання розвитку регіону, зокрема, корпоратизація комунальних підприємств, реформа шкільного харчування, цифровізація регіону та підготовка до ІІІ Міжнародного саміту міст та регіонів.
З приводу першого питання доповів заступник голови Комітету з питань економічного розвитку Верховної Ради України Олексій Мовчан. Він повідомив присутнім про основні зміни згідно із законом України «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об’єднання юридичних осіб».
«Перш за все, слід сказати, що прийняли закон, аби наблизити наше законодавство про компанії та організації до стандартів ЄС та OECD. З 28 серпня 2025 року, після вступу закону в дію, в Україні більше не буде можливості створити нові комунальні підприємства. Така організаційно-правова форма ліквідується. Описля – лише господарські товариства: товариство з обмеженою відповідальністю або акціонерне товариство. І ще один важливий момент для громади – перетворення дії комунальних підприємств є необов’язковим, але бажаним», – зазначив Олексій Мовчан.
Крім того, серед головних тем Конгресу було озвучено питання реформи шкільного харчування, яку ще до повномасштабного впровадження ініціювала Перша леді Олена Зеленська, яка у 2024–2025 навчальному році продовжує втілюватися в Миколаївській області. Результати впровадження нової стратегії в освітніх закладах представила директорка департаменту освіти і науки ОВА Алла Веліховська.
«Станом на квітень 2025 року гаряче харчування забезпечено у 274 навчальних закладах області. Це – 39422 учнів, з них 83% харчуються безоплатно, 15% – сплачують батьки», – зауважила чиновниця.
За її словами, особливо увага приділяється громадам, що постраждали від бойових дій – Снігурівській, Широківській, Первомайській. Саме там відновлення харчоблоків відбувається за допомогою держпрограм, міжнародних грантів та співпраці з волонтерами.
«Станом на початок квітня Миколаївська область подала 13 заявок на модернізацію харчоблоків коштом держсубвенції. Це один із найвищих показників серед регіонів України. Уряд уже затвердив фінансування для чотирьох шкіл Миколаївщини. Працюємо далі у цьому напрямку», – розповіла Алла Веліховська.
Тим часом стратегічні плани цифрового розвитку регіону, в тому числі впровадження освітньої платформи «Мрія» представив заступник начальника ОВА з питань цифровізації Вʼячеслав Базаренко разом із фахівцями у сфері цифрових трансформацій.
«Хочу піддякувати РВА та територіальним громадам за активну участь у створенні посади цифрових лідерів на місцях. Це питання було озвучено на засіданні минулого Конгресу й має позитивні результати. Відібрано 52 цифрових лідера, з них 22 вже активно ввійшли в роботу», – повідомив він.
Також директор департаменту економічного розвитку і регіональної політики ОВА Олександр Корольов доповів про участь делегації Миколаївщини на ІІІ Міжнародному саміті міст та регіонів. Направлено 8 листів-запрошень керівникам міст та регіонів партнерів, серед яких: міста Ольборг, Ікаст-Бранде, Вайле (Королівство Данія), Ганновер, земля Нижня Саксонія (Федеративна Республіка Німеччина), Сент-Гелієр (Бейлівік Джерсі, Британські острови), Треллеборг (Королівство Швеція) та Крістіансан (Королівство). Норвегія).
Крім того, було погоджено питання, які будуть винесені на основну частину області засідання Конгресу, а також визначено склад делегації.
Після завершення відбулася сесія запитань і відповідей, де учасники користувачів отримають роз’яснення та поставлять актуальні запити.
Довідково. Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України – консультативно-дорадчий орган, створений 25 лютого 2021 року Указом Президента України № 73/2021. Його основним призначенням є сприяння ефективній взаємодії між центральними органами державної влади та органами місцевого самоврядування, а також завершення реформи децентралізації.